Skip to content

Charcoal for your kamado

Sorted by the price of a kilo, not the price on the bag. That matters: bags run from four to ten kilos and sit side by side, sorted by the number on the front.

We do not rank charcoal by burn time. How long a basket lasts depends on how full it is, how far the vents are open and what the weather is doing — none of which we measure. Everything below is off the bag, with one figure we work out ourselves: what a kilo costs.

Lump charcoal only, no briquettes. The binder in a briquette does not burn away, it stays behind as ash, and ash blocks the very opening a kamado draws its air through.

Legua Quebracho charcoal 10 kg

Legua

Legua Quebracho charcoal 10 kg

€2.68per kilo

€26.75 · 10 kg bag

Quebracho is among the densest woods sold as charcoal, and so burns long and hot. Usually the cheapest kilo on this list.

  • Quebracho
  • Lump charcoal
BBQ Flavour Marabu charcoal 10 kg

BBQ Flavour

BBQ Flavour Marabu charcoal 10 kg

€3.00per kilo

€29.99 · 10 kg bag

Cuban marabu: dense wood, few sparks and a neutral smoke, which makes it a safe default if you would rather not think about species.

  • Marabu
  • Lump charcoal
Vuur&Rook White Quebracho 10 kg

Vuur&Rook

Vuur&Rook White Quebracho 10 kg

€3.01per kilo

€30.05 · 10 kg bag

Sold as restaurant grade, which for charcoal is mostly about piece size: large lumps let air through the stack rather than packing down.

  • White quebracho
  • Lump charcoal
  • Large pieces
Kamado Joe Big Block charcoal 9.07 kg

Kamado Joe

Kamado Joe Big Block charcoal 9.07 kg

€3.08per kilo

€27.90 · 9.07 kg bag

Kamado Joe’s own charcoal, sold on piece size — the name is the pitch. The bag holds 9.07 kilos, which is twenty American pounds.

  • Not stated on the bag
  • Lump charcoal
  • Large pieces
The Bastard Paraguay Quebracho 10 kg

The Bastard

The Bastard Paraguay Quebracho 10 kg

€3.14per kilo

€31.45 · 10 kg bag

The same wood as the Legua, under a brand that also makes kamados. Whether that is worth the difference this list does not say — the price per kilo is next to it.

  • Quebracho
  • Lump charcoal
Smokin’ Flavours Marabu 10 kg

Smokin’ Flavours

Smokin’ Flavours Marabu 10 kg

€3.14per kilo

€31.35 · 10 kg bag

Marabu with a long burn, in the same bracket as the other marabu here. Useful when that one is out of stock, since availability shifts weekly.

  • Marabu
  • Lump charcoal
The Bastard Black Wattle 10 kg

The Bastard

The Bastard Black Wattle 10 kg

€3.55per kilo

€35.45 · 10 kg bag

Acacia charcoal, a little quicker to catch than quebracho and with a more pronounced smoke. A choice for anyone who does want to taste it.

  • Black wattle (acacia)
  • Lump charcoal
BBQ Flavour Marabu charcoal 5 kg

BBQ Flavour

BBQ Flavour Marabu charcoal 5 kg

€3.60per kilo

€17.99 · 5 kg bag

The same charcoal as the ten-kilo bag, in half a bag — and about twenty percent dearer per kilo. Worth it only if you genuinely have nowhere to put the big one.

  • Marabu
  • Lump charcoal
The Bastard Marabu 9 kg

The Bastard

The Bastard Marabu 9 kg

€3.73per kilo

€33.60 · 9 kg bag

Nine kilos rather than ten, which puts the price per kilo higher than the bag suggests. Precisely what this list exists for.

  • Marabu
  • Lump charcoal
The Bastard European Oak 10 kg

The Bastard

The Bastard European Oak 10 kg

€4.40per kilo

€44.00 · 10 kg bag

European oak rather than tropical hardwood, which shortens the journey it made. Burns for less time than quebracho, and that difference shows in the price per kilo too.

  • European oak
  • Lump charcoal
Big Green Egg charcoal 9 kg

Big Green Egg

Big Green Egg charcoal 9 kg

€4.44per kilo

€39.95 · 9 kg bag

Big Green Egg’s own charcoal. The bag names no species, so neither does this — guessing would invent the one fact you are choosing on.

  • Not stated on the bag
  • Lump charcoal
Big Green Egg charcoal 4.5 kg

Big Green Egg

Big Green Egg charcoal 4.5 kg

€6.11per kilo

€27.49 · 4.5 kg bag

The same charcoal as the nine-kilo bag, in half. Forty percent dearer per kilo, and on the shelf it sits beside it with a smaller number on the front.

  • Not stated on the bag
  • Lump charcoal

Kamadobbqdeal earns commission when you buy something through a link on this page. It costs you nothing extra and does not decide which kamado we recommend. Read how that works