Skip to content
Boretti Ceramica Compact

Boretti

Ceramica Compact

Ceramic from a brand most people already know

€701.00

Too few measurements yet

We have only recently started tracking this price. Once we have measured enough days, this will say whether now is a good moment.

In the Netherlands Boretti is known mostly for kitchen ranges, which is exactly why this kamado is here. It is sold in shops people already walk into, and that lowers the barrier in a way a specialist-only brand does not.

A thirty-two centimetre grate is the size you cook on for two to four people. It comes with a cast iron grid, a charcoal basket and a grill lifter, and the top vent is built so rain does not run into it. That last point sounds like a detail and is not: a kamado lives outdoors.

What Boretti does not publish is the weight, and at this size that is the question that matters. Reckon on moving it with two people, and stand it on something that can take heat.

Who it suits: Anyone starting small who would rather buy a brand the high street carries.

Strong

  • Cast iron grate rather than steel, unusual at this size
  • Charcoal basket and grill lifter included
  • Rainproof top vent

Less strong

  • Boretti publishes neither a weight nor outside dimensions
  • Two to four people, and you run into the limit quickly above that

Frequently asked about the Ceramica Compact

How big is the Ceramica Compact's grill area?
The Ceramica Compact's grate is 32 cm across, about 800 cm² of grill area. Compare on that area rather than the size name: "Large" means something different at every brand.
What is the Ceramica Compact made of?
The Ceramica Compact is made of ceramic.
What size is the Ceramica Compact?
The Ceramica Compact is a compact kamado.

Price alert

Get a message when the Ceramica Compact drops

Kamados drop hardest at the end of the barbecue season and around Black Friday. Leave your email address and we will send a message as soon as the price falls, or only once it goes below your figure.

Where to buy

Always sorted by price

Price checked on 1 October 2026

Daily price history

No price history yet: we have only just started measuring.

Specifications

Material
Ceramic
Grill area
± 800 cm²
Size
Compact (32 cm grate)
Weight
Not stated by the manufacturer

This is what we know for certain. Measurements the manufacturer or the shop does not state are left out rather than estimated. A grate size or a weight that is not there is one we do not have.

Accessories that fit this kamado

Picked on this kamado’s size, material and brand

Firelighters

Fuel

Essential

Firelighters

Wood-wool lighters rather than fluid or chemical cubes. Lighter fluid is something you taste for the first hour, and in a kamado that flavour sits in the ceramic where it does not come out again.

€16.34

Go to bol
Meat thermometer

Measuring

Recommended

Meat thermometer

The gauge in the lid measures the air at the top of the dome, not the meat and not the grate. For anything taking more than an hour, core temperature is the only number that counts.

€16.95

Go to bol
Cover 13–15 inch

Protection

Recommended

Cover 13–15 inch

Ceramic copes with frost, but the hardware and hinges do not cope with months of rain. At this size a cover is the cheapest maintenance there is.

€19.99

Go to bol
Ash tool

Maintenance

Recommended

Ash tool

Ash in the base blocks the bottom vent, and a kamado that gets no air holds no temperature. A hook that reaches the back of the firebox is the difference between two minutes of work and half a teardown.

€20.95

Go to bol
Gasket felt

Maintenance

Can wait

Gasket felt

The felt between dome and base wears, and a kamado drawing air past the lid can no longer be held at a low setting. This is the part that comes due after a few years, and it is replaceable without tools.

€49.95

Go to bol

Charcoal for this one

Every bag fits every kamado. What differs is the order: bags the maker sells as restaurant grade or large pieces come first, because large lumps let air through the stack and fines smother themselves.

Vuur&Rook White Quebracho 10 kg

Vuur&Rook

Vuur&Rook White Quebracho 10 kg

€3.01per kilo

€30.05 · 10 kg bag

Sold as restaurant grade, which for charcoal is mostly about piece size: large lumps let air through the stack rather than packing down.

  • White quebracho
  • Lump charcoal
  • Large pieces
Kamado Joe Big Block charcoal 9.07 kg

Kamado Joe

Kamado Joe Big Block charcoal 9.07 kg

€3.08per kilo

€27.90 · 9.07 kg bag

Kamado Joe’s own charcoal, sold on piece size, and the name is the pitch. The bag holds 9.07 kilos, which is twenty American pounds.

  • Not stated on the bag
  • Lump charcoal
  • Large pieces
Legua Quebracho charcoal 10 kg

Legua

Legua Quebracho charcoal 10 kg

€2.68per kilo

€26.75 · 10 kg bag

Quebracho is among the densest woods sold as charcoal, and so burns long and hot. Usually the cheapest kilo on this list.

  • Quebracho
  • Lump charcoal
Smokin’ Flavours Marabu 10 kg

Smokin’ Flavours

Smokin’ Flavours Marabu 10 kg

€2.70per kilo

€26.95 · 10 kg bag

Marabu with a long burn, in the same bracket as the other marabu here. Useful when that one is out of stock, since availability shifts weekly.

  • Marabu
  • Lump charcoal

All charcoal

What differs

Often compared with